אברהם דויטשר

18/08/1888 - 30/05/1965

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"א אלול התרמ"ח

תאריך פטירה: כ"ח אייר התשכ"ה

ארץ לידה: פולין

עבודה: מספרה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בנים ובנות: רות סנדר

אברהם דויטשר

אברהם דויטשר נולד ב-1888 בצ'רקי שבפולין במשפחה דתית. המשפחה רצתה שילמד חזנות, אך שאיפתו הוא הייתה ללמוד רפואה. מחוסר אמצעים הסתפק בלימוד חובשות (פלדשר). אחר מות אביו, ראש המשפחה, הוא עבר יחד עם משפחתו ב-1913 לגרמניה והתיישב בעיר דורטמונד. פה פתח מספרה גדולה ברובע הפועלים של העיר והתחבב ביותר על תושבי הסביבה. הוא היה חבר בס.פ.ד. (המפלגה הסוציאליסטית של גרמניה) וגילה עירנות רבה בחיים הפוליטיים של גרמניה דאז. בנוסף לחיים במפלגה באה לביטוי נטייתו לחיים ציבוריים גם בהשתייכות ל"אגודה לעזרה ראשונה".
עם עליית גל האנטישמיות בשנו ה-30 בגרמניה התגברה בו יותר ויותר השאיפה לעלות ארצה ואמנם ב-1935 עלה לארץ והגיע ישר ליגור. פה, אצלינו, הקים את המספרה על בסיס של מוסד קבוע ומסודר ואף עבד בה יום יום במשך שנים רבות כספר, עד שמפאת ראייתו שלקתה, מוכרח היה להפסיק בעבודה. אך גם זמן רב לאחר שאיבד כושר עבודתו כספר היה בא יום יום למספרה וכולו דאגה לשיפור רמת השירות לחברים וילדים.
התקשר מאד למשק והיה ער לכל המתרחש בו ובארץ. עם בואו למשק היה לו ויכוח בדבר חברות במשק: הוא תבע מעצמו את כל החובות ואילו מהמשק את הזכויות של חבר. לאמיתו של דבר עבד עבודה מלאה והגיע לו הדבר. אך באותה תקופה עם עלייתם של מספר יותר רב של הורי חברים, קשה היה לנהוג אחרת ולסטות מן הכלל של המעמד המיוחד של הורי חברים. על כל פנים לא ויתר על נוכחותו באסיפות ולווה את מהלך החיים הציבוריים והתרבותיים במשק עד היום בו נפל למשכב. גם לאחר מכן התעניין במתרחש ביישוב ועל כך שוחח תמיד עם ידידיו שבאו לבקרו, עם ילדיו ונכדיו.
בן 77 היה במותו.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים