אלה מרכס

26/08/1906 - 09/10/1986

פרטים אישיים

תאריך לידה: ה' אלול התרס"ו

תאריך פטירה: ו' תשרי התשמ"ז

ארץ לידה: גרמניה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

אלה מרכס

אלה נולדה ב-26 למאי בעיר בינגן ליד מגנצה. היא חונכה בבית מסורתי דתי וביקרה בבית ספר תיכון עד גיל 16. המשיכה לימודיה בבית ספר למסחר במגנצה והשלימה שם בגרות. בגמר הלימודים מצאה מקום עבודה במשרד של שני עורכי דין, ועסקה שם בכתבנות וקצרנות. למרות עומס העבודה שהטילו עליה התמידה שם 14 שנים במסירות רבה. את העבודות שלא הספיקה לגמור במשך היום לקחה הביתה ועשתה בלילות.
את יוסף בעלה הכירה מילדותה. גדלו יחד והיו באותה חברה. היה טבעי, לכן שהצטרפה אליו ב-1937 למקום הכשרתו בליפציג, שם אלה עבדה במשק הבית של "החלוץ".
"ליל הבדולח" שיבש את תכניות היציאה מגרמניה כאשר הדרכונים נשרפו עם כל השאר. נשארה בליפציג אצל יהודים כעוזרת במשק בית.
ב-1 ביולי 1938 באו יוסף ואלה בברית הנישואין וחכו להוראות חדשות ממרכז "החלוץ". ב-4 במרץ 1939 יצאו מגרמניה בדרכם ארצה. הפרידה מהמשפחה הייתה מכאיבה. האוירה הייתה של ערב מלחמה ומצב היהודים מסוכן. אחרי טלטולי דרך רבים הגיעה ארצה וליגור. ביגור עבדה במקומות שונים עד שנכנסה לעבוד בבית התינוקות שם התמידה שנים רבות. משם עברה למתפרה, אחר כך לטובופלסט. בשנים האחרונות עבדה ב"אגרטל".
לא קלים היו חייה של אלה אך בעדינות נפשה השתדלה תמיד להקל על הבאים עמה במגע. בהומור עדין ידעה לשמור על אוירה טובה. ידעה לשמור על צלם האדם גם בשעות משבר.

אלה, קשים היו חייך בשנים האחרונות, עם זאת נשארת אצילת רוח עד לרגעיך האחרונים. כזאת נזכרך.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים