אסתר ברנשטיין

09/08/1914 - 01/10/1998

אסתר ברנשטיין

אסתר נולדה בשנת 1914 בעיירה רוקיטנו שבפולין, להוריה פרידה ושמריה. היא הייתה הבת האמצעית. היו לה עוד שני אחים ושתי אחיות. המשפחה הייתה ציונית ודוברת עברית. אסתר התחנכה בבית-ספר "תרבות". היא ידעה עברית על בוריה והיה לה כתב יד נאה מאד.
אסתר השתייכה לתנועת הנוער "החלוץ הצעיר", במסגרתה הגיעה להכשרה בלובומל בגוש קלוסובה. בפלוגת ההכשרה, לאחר יום העבודה הקשה, היא כתבה וערכה את עיתון הקיר "ידיעות הקיבוץ", שהופיע מדי שבוע. כמו כן הייתה אחראית על החגים וסידור לילות שבת. אסתר הייתה הרוח החיה של הפלוגה. היא אהבה לארגן את ערבי הריקודים בשבתות, וכמובן גם לרקוד. דמותה הייתה דמות של חלוצה נאמנה לתנועה ולקיבוץ, אוהבת את ההכשרה והחברים. היא הייתה מלאת חיים וחן. כשהגיע תורה לעלות לארץ, אושרה לה העלייה פה אחד, למרות שלכל החברים היה חבל להיפרד ממנה.
אסתר עלתה לארץ ב-1935 והגיעה היישר ליגור. הוריה ואחותה הקטנה שנשארו בפולין נרצחו בשואה.
ביגור עבדה אסתר בבתי-ילדים ואחר-כך במטבח, בעיקר בהכנת הדיאטה. כאשר כלו כוחותיה, עברה לעבוד במחסן התאים.
ביגור הכירה את נחמק'ה וביחד הקימו משפחה ב-1937. ב-1939 נולד בנם הבכור דודיק, ואחריו חדוה ושמריה.
לקבוצת החלוצים שהגיעה מפולין נערמו קשיים רבים בקליטתם בחברה ובמשק. אסתר הקריבה את חייה החברתיים למען משפחתה, לה הייתה מסורה בלב ובנפש. היה לה הכישרון לאחד את בני המשפחה, אלה שביגור ואלה שבחוץ.
אסתר טיפלה בנחמק'ה שלא היה בריא, ובילדים. תמיד דאגה למלא את מחסורם. היא אהבה לאפות עוגות ועוגיות, ולא יצא אדם מפתח ביתה מבלי שטעם ממעשה אפייתה.
ב-1980 נפטר נחמק'ה, ומאז הקפידה אסתר לפקוד את קברו מדי שבוע.

לפני מספר שנים חלתה ולפני כארבע שנים, כשגברה מחלתה, עברה אסתר לבית אחוה. בעת האחרונה פרצה המחלה ביתר שאת.
אתמול נסתיים סבלה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים