גולדה פידל

26/02/1880 - 13/07/1949

גולדה פידל נולדה ב-1880 בעיירה ורבה אשר בווהלין, פולין. כבת למשפחת פועלים מטופלת בילדים רבים, יצא לה לטעום את טעמם של חיי עבודה עוד בשחר ילדותה: בגיל חמש היא מתחילה לעבוד ומאז אינה מושכת את ידה מהעבודה כל ימי חייה.

חברתית וערה מטבעה נמשכה היא מעיירתה הקטנטונת לעיר הגדולה שבסביבה. לאחר נישואיה עוברת המשפחה לקרמניץ.

נדיבת לב ומסבירה פנים לזולת. ביתה בקרמניץ על האמצעים המוגבלים של משפחת עמלים, היה פתוח לעניים והקפידה, במידת האפשרות, על מתן בסתר, מידת חסידות שכמעט כלתה בדורנו אנו.

מסירותה לילדים ולבני ביתה לא ידעה גבול. פרוטה לפרוטה חסכה כדי לאפשר לילדים לקבל חינוך והשכלה, ובכלל, שלא יחסר להם דבר.

ב-1934 עלתה ארצה והשתקעה ביגור. 15 שנות חיים התהלכה בתוכנו. מכובדת וחביבה על הכל בנועם הליכותיה, במאור פניה בחיבתה והתעניינותה בכל הנעשה במשק, בנאמנותה ומסירותה לעבודה. עד יומה האחרון, עד היום שנפלה למשכב, ממנו לא קמה עוד, לא פסקה מעבודתה במתפרה. המחלה הממארת קיננה בתוכה זה מספר שנים אולם מי כמוה ידע להסתיר את מכאוביה כדי שלא לצער את הזולת? התנהגותה בימי מחלתה, התאפקותה והתגברותה על סבלה וייסוריה היו למופת בעיני הרופאים, האחיות וכל מי שבא איתה במגע.

נסתלקה מאיתנו אם חביבה שכולנו אהבנוה.

יהא זכרה ברוך לעולם.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • חברות המתפרה על גולדה

  גולדה פידל

  בבוקרו של יום רביעי ט"ז בתמוז תש"ט, נפטרה, בבית חולים עפולה לאחר מחלה קשה, גולדה פידל, אם חברינו אסתר ופנחס פידל.

  הובאה למנוחות עולמים ביגור, כשרבים רבים מלווים אותה בדרכה האחרונה.

   

  קשה לראות את מקומה הריק של אמא פידל על יד מכונת התפירה. שנים רבות עבדנו יחד במתפרה ואמא פידל עבדה תמיד במסירות ובנאמנות, מבלי לשים לב למחושים שהיו תוקפים אותה מדי פעם. הייתה מתגברת עליהם ולא הייתה מפסיקה את עבודתה.

  ברוחה הייתה צעירה, לא לפי גילה, היה בה רצון רב לחיים והומור בריא ויפה. קשה לתאר שהמחלה האכזרית כל כך מהר יכלה לה. כשביקרתי אותה בבית החולים לא התאוננה על כאבים, על אף דעת הרופאים שקבעו שהיא סובלת עינויים איומים.

  הייתה חזקה ברוחה ומלאת אהבת חיים.

  נסתלקה מאיתנו דמות של אם יהודיה, אשר בכוח אמונתן בחיים סמלו את הדור העובר.

  עובדות המתפרה.