חוה מנסבך

11/11/1903 - 25/02/1984

פרטים אישיים

תאריך לידה: כ"א חשון התרס"ד

תאריך פטירה: כ"ב אדר א' התשמ"ד

ארץ לידה: גרמניה

תנועה ציונית: החלוץ

עבודה: גן-ירק, מכבסה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: אריה מנסבך

בנים ובנות: רותי מנסבך

חוה מנסבך

חוה נולדה במינכן למשפחת כהנמן. היא הייתה השניה במשפחה של שישה אחים ואחיות. בית הוריה היה חילוני ופתוח אך יחד עם זאת שמר על קשר עם הקהילה היהודית החרדית בעיר וכן קיים את חגי ישראל. המשפחה הייתה אמידה ועסקה בייצור ומסחר של כימיקלים. אביה של חוה היה מעורה ופעיל בחיי הקהילה במינכן וביתו היה בית ועד לנכבדי העיר וכן לאורחים רבים מתחום הרוח והאמנות בעיר. אוירה זו השפיעה מאוד על חוה הצעירה אשר ספגה לתוכה את תרבות אירופה ולא ידעה שבעה ברצותה לראות עוד ולשמוע עוד. בצעירותה הלכה לבית ספר עממי ולאחר מכן המשיכה את לימודיה בתיכון בעיר. לאחר מכן השלימה לימודיה במכון ללימודי משק בית בצפון גרמניה.
עם עליית היטלר לשלטון, בשנת 1933, חיפשה המשפחה פתרונות למצבם החדש. חוה הצטרפה ל"החלוץ" בעיר ונשלחה לאוקטבורג, לבית ה"חלוץ", להכשרה. שם הכירה את חברה לחיים אריה מנסבך, ויחד עלו לארץ בשנת 1939.
בתחילה שהו לתקופה קצרה בעין חרוד ומשם הגיעו ליגור. בשנים הראשונות עבדה בגן הירק ולאחר מכן במכבסה.
חוה, שהייתה מודעת, עוד משחר נעוריה, למגבלות שלה ביקשה לפצות את עצמה על ידי האזנה נוספת למוסיקה שאהבה וקריאה בספרות הקלאסית העשירה. הייתה מוכנה להסתפק במועט. מעולם לא דרשה לעצמה דברים שבחומר. היה לא קשה בעבודה אך מסירותה הייתה רבה ומילאה את עבודתה באחריות ובדיקנות.
הגורל המר לה מאוד ושנים רבות בילתה במוסדות שונים עד שהלכה לעולמה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים