חיה סובוטניק

15/05/1903 - 23/07/1966

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"ח אייר התרס"ג

תאריך פטירה: ו' אב התשכ"ו

ארץ לידה: ליטא

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

חיה סובוטניק

חיה סובוטניק, לבית טרן, נולדה בעיירה קורשן, אשר בליטא, להוריה מנדל-יצחק ושרה-חנה ז"ל. הייתה זו משפחה ענפה, אשר בחלקה הגדול נספתה בשואה (אח אחד נפל בקרבות סטלינגרד). חיה הצליחה להמלט ברגע האחרון ולאחר הרפתקאות אין ספור, תוך סיכון החיים על כל צעד ושעל, ולאחר שבעה מדורי גיהינום, שהיו מנת חלקם של כל פליטי השואה, נתקבלה לעבודה בטחנת קמח גדולה בצ'יסטופול, בארץ הטטרים, שם היא עבדה שלוש שנים. בעד עבודה דייקנית ומאומצת, תוך גישה מצפונית ללא התחשבות בשעות עבודה, גם ביום וגם בלילה, קיבלה חיה כמה תעודות הצטיינות. לאחר מכן היא חזרה לוילנה, שם היא נפגשה עם שתי אחיותיה ובני ביתן. בעלה ששהה בדכאו שלוש שנים, לא החזיק מעמד זמן רב לאחר השחרור ומת ברוסיה.
רבה הייתה שמחתה ואושרה, כאשר אחותה, חברתנו חביבה טרן-שטראוס הצליחה להעלותה ארצה לפני עשר שנים. זה היה חלומה משך שנים רבות. ישר מהאניה היא הגיעה ליגור. פה היא עבדה בכל מיני עבודות, ונתחבבה על כל אלה שעבדו איתה יחד. הייתה קשורה מאד למשפחה ולילדים.
בשנים האחרונות הגורל התאכזר לה. היא ידעה את מצבה ולא פעם הביעה את רצונה, אם נגזר, הרי אני רוצה לסיים את חיי בחדרי, במיטה שלי. מבוקשה ניתן לה – היא מתה מיתת נשיקה.
שלום לעפרה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים