יהואש כהן

11/10/1911 - 16/09/1985

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"ט תשרי התרע"ב

תאריך פטירה: א' תשרי התשמ"ו

ארץ לידה: ליטא

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

יהואש כהן
נולד: 11.10.1911
נפטר: 16.9.1985

יהואש נולד בשנת 1911 בוילקומיר, עיירה בליטא שהייתה אז חלק מרוסיה הצארית, להוריו מנחם-מנדל ושרה-דבורה. משפחה מסורתית ברוכת ילדים המתפרנסת בדוחק. כשהיה יהואש בגיל רך, והימים ימי מלחמת העולם הראשונה, גורשה המשפחה יחד עם כל יהודי החבל ההוא וטולטלו הרחק לעומק רוסיה עד לעיר פנזה, שם הייתה קיימת קהילה יהודית של עשרות משפחות אמידות של סוחרים ובעלי מקצועות חפשיים, אשר הושיטו עזרה רבה לפליטים, בסידור מקומות דיור ותעסוקה. שם קיבל יהואש את ראשית חינוכו ב"חדר" מסורתי, כמקובל.
בתום המלחמה חזרה המשפחה לעיירה בליטא, ויהואש המשיך חינוכו ב"חדר" ואחר כך בבית ספר עברי של זרם החינוך הציוני-דתי "יבנה". בגלל קשיים כלכליים הפסיק יהואש לימודיו הסדירים ופנה ללימוד מלאכה.
תנועת הגירה לדרום אפריקה הובילה אותו לשם ולאחר שהייה של כמה שנים עלה ארצה. היה זה בשנת 1933. הוא הצטרף ליגור, עבד בעבודות שונות בעגלונות בחצר, בגן עצי פרי ולבסוף בטובופלסט.
יהואש התערה בחברה והיה איש רעים ואיש שיחה. ביחוד אהב להיפגש עם עולים חדשים ומתנדבים, וזאת מתוך רצון להכיר את אורח חיי היהודים שם בגולה. היה מבלה זמנו בקריאת ספרים, וברשמיו היה משתף כל הנפגש עמו, בהומור יהודי מתובל בבדיחות.
יהואש שאף בכל מאודו להקים משפחה וליצור חיים נורמלים, אבל ניסיונותיו, אשר לא נשאו פרי, השאירוהו בבדידות אשר העיקה עליו מאד.
התסכול והמועקה הנפשית גרמו לו לדכאון ולאבדן האיזון הנפשי.
יהואש גמר את חייו מנותק ממעגל חיי החברה ומביתו יגור אשר כה אהב.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים