יפה ניב

11/11/1915 - 11/08/1986

פרטים אישיים

תאריך לידה: ד' כסלו התרע"ו

תאריך פטירה: ו' אב התשמ"ו

ארץ לידה: פולין

תנועה ציונית: החלוץ הצעיר

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: יוסף ניב

נכדים ונכדות: אביב ניב, אדוה ניב, אפיק ניב

יפה ניב

נולדה: 11.1915
נפטרה: 11.8.1986

יפה נולדה בפולין, בעיירה מורדי אשר ליד ורשה, בשנת 1915, ולה שתי אחיות ושלושה אחים. צמחה במשפחה אדוקה מאד, וביתה היה בית פתוח ליהודים דתיים אחרים, וביניהם רב העיירה. על אף האוירה הדתית והקיצונית היתה בבית גישה לפיתוח עצמאות הילדים. ואולי אחת מתוצאותיה היתה דרך התפתחותה של יפה, אשר מרגע שעמדה על דעתה פיתחה גישה משלה לנושא הדת, בכך שלא ראתה עצמה כמאמינה, ולכן סירבה לקיים מנהגי יהדות שונים.
צעד טבעי בחייה של יפה היה הצטרפות לתנועה ציונית "החלוץ הצעיר" וזאת, בראשית – למרות התנגדות ההורים, ולאחר מכן – בלי ידיעתם. ההורים, כדרכה של היהדות הדתית בגולה, ציפו לביאת המשיח ולגאולתם.

בגיל 20 עלתה יפה לישראל ושהתה כשנתיים בפתח תקוה, שם עבדה, הכירה את יוסק'ה אשר שהה בגבעת השלושה, ובהשפעתו הגיעה ליגור, בה בנו ביתם ונולדו ילדיהם שמואליק, איציק, ורבקה. כולם נקראו על שם הוריהם ואחיהם אשר ניספו בשואה. לאחר המלחמה הגיע מפולניה יענקל'ה – אחיין של יפה, אשר היה אז ילד והצטרף כבן משפחה.

ביגור נקלטה יפה בעבודה בשטח החינוך בגיל הגן וביה"ס. לאחר מכן עבדה בטיפול חולים, עבודה אשר דרשה התרוצצות ונשיאת כלים כבדים בכל רחבי המשק. היא ידעה לתת שעות טובות לחולים, בהביאה מדי יום שישי פרחים לביתם. כמעט שלושה עשורים עבדה יפה בדואר, והפכה אותו במרצה הרב ממשרד קטן לסניף דואר מוכר, הנותן שירותי דואר רבים. בעבודתה זו ראתה יפה שליחות מסוימת, בהיותה מנועה מלשרת בשטחים חברתיים בגלל מצב בריאותה, ושמחה שיש באפשרותה לתרום לחברה.

יפה החשיבה מאוד את חיי החברה ונטלה חלק בפעילויות שונות עד התקופה האחרונה. בחיזוק קשרי המשפחה וקשרים עם ידידיה ראתה יפה את הענין המרכזי של המשפחה, ודאגה לטפח ולקשור קצוות בדרך של שיחות ובהתכתבויות, כאילו רצתה להשאיר בית במצב טוב וחם.
יפה, כדבריך, אהבת מאוד את יגור כדרך חיים, עד כדי מציאת קושי מלנסוע מחוץ לבית. המאבקים האחרונים והממושכים שלך בנשיאה בעול יהיו עדים ומצֵבה להרגשתך זאת.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים