ישראל שולמן

03/03/1907 - 13/05/1978

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"ז אדר התרס"ז

תאריך פטירה: ו' אייר התשל"ח

ארץ לידה: פולין

תנועה ציונית: החלוץ, קלוסובה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: שרה שולמן

אחים ואחיות: חנה שולמן

נינים ונינות: מעין בין

ישראל שולמן

נולד: 3.3.1907
נפטר: 13.5.1978

לאחר סבל רב וממושך נעקר מאיתנו חברנו ישראל שולמן ז"ל והוא בן 71.

נולד בעיירה בילוזורקה על יד קרמניץ, אשר בפולניה, להוריו ברוך ופרל ז"ל. בית ההורים היה יהודי-מסורתי, ובהתאם לכך היה גם חינוכו של ישראל. אולם בעיירה החלו נושבות רוחות אחרות. התמקם שם קיבוץ הכשרה לא גדול, התארגן סניף "החלוץ הצעיר" וגם "החלוץ". ישראל החליט לצאת להכשרה בקלוסובה, ומשם נשלח לאחת הפלוגות – דומברוביצה. לאחר תקופת עבודה מפרכת במנסרה הוא אושר לעליה ונשלח הביתה לחכות לסרטיפיקט. לאחר זמן לא רב נקרא לעלות, ובתחילת שנת 1933 הגיע ליגור ישר מהאניה.

45 שנים חי ישראל ביגור. כאן בנה את ביתו וגידל את ילדיו. היו אלה חיי עמל. איפה לא עבד? במחצבה, בבית החרושת נשר, בהנחת קו צינור הנפט ועוד ועוד. משנות החמישים עבד בלגין ובטובופלסט. ישראל השתדל לא להחסיר יום עבודה, גם כשהכוחות עזבוהו והוא התהלך בקושי.

שתקן היה האיש, אך היה אוהב ספר. קרא ברצף ספרות עברית, את הקלסיקה הרוסית בתרגום עברי, וגם ביידיש קרא הרבה. מובן מאליו, כי העתונות הפועלית הישראלית והקיבוצית לא משה מידיו. הוא העריך מאוד את זמן היותו בהכשרה, כי לדעתו ההכשרה החלוצית בגולה (לפני השואה) תרמה לא מעט לרוח החלוציות בארץ.
על כאלה שר המשורר: "יהי חלקי עמכם, ענווי עולם, אלמי נפש / רוקמי חייהם בסתר, צנועי הגות ועלילה / חולמים נעלמים, ממעטי דברים ומרבי תפארת".

לשרק'ה, לחנה, לילדים ולנכדים – השתתפות באבל.

יהי זכרו ברוך בתוכנו.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים