ליבר קיגל

22/07/1901 - 10/02/1986

פרטים אישיים

תאריך לידה: ו' אב התרס"א

תאריך פטירה: א' אדר א' התשמ"ו

ארץ לידה: אוקראינה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בנים ובנות: איה לוי, מיכה קיגל

ליבר קיגל

נולד: 22.7.1901
נפטר: 11.2.1986

ליבר קיגל בן יעקב וצפורה, נולד באוקראינה בעיירה קלינובקה, ליד אודיסה בשנת 1901, למשפחה אשר האב היה רוב שנותיו ראש הקהילה היהודית שם. למד ב"חדר" ובבית-ספר רוסי, כך שליד השפה הרוסית דיבר עברית
חפשי כבר מילדות. כדי להמשיך בלימודיו התפרנס ממתן שעורי-עזר לילדים אחרים, חלקם גדולים ממנו. עבר בהצלחה את בחינות הכניסה הקשות לטכניון באודיסה והחל בלימודיו שם, אך עם מותה של אמו החליט להפסיק לימודיו ולעלות מיד ארצה, יחידי ממשפחתו. יצא לשנת הכשרה מקצועית ולמד נגרות אשר תשמש אותו בארץ.

בשנת 1922 עלה ארצה והצטרף לקבוצה אשר נקראה "חבורת העמק", שהתאחדה יותר מאוחר עם קיבוץ עין-חרוד בימיו הראשונים, ושם הכיר את דבורה אשתו איתה הגיע ליגור ב-1926 ונולדו ילדיהם איה ומיכה.
בתקופת שהותו בעמק יזרעאל עזר לו מקצוע הנגרות, אשר למד בהכשרה בפולין, להשתלבות מהירה ויעילה כצרכי הזמן, וכך עבד מספר שנים בבניית הגגות הראשונים של מושב בלפוריה ובהקמת מבנים ורפתות
בכפר-יחזקאל.
עבודתו הראשונה למחרת בואו ליגור הייתה הקמת לול הבטון הראשון של יגור.
בשנות ה-40 נפגע קשה בגבו, נאלץ לעזוב את הנגרות והחל לעבוד בהנהלת-החשבונות של המשק ואף עסק בריכוזו במשך שנים. יציאתו הפיזית מפעילות לא פגעה באיכפתיות ובמסירות שלו לענייני המשק, והיה מלווה בעניין רב את מצבו הכלכלי דרך עולם המספרים ודפי החשבונות, אשר בהם עסק עד יומו האחרון.

למרות אלמנותו המוקדמת זכה קיגל בידידות עמוקה ורבת שנים עם חברתו רות, אשר ביחד הפכו את ביתם לבית חם הומה בנים, נכדים ונין, עמם יצר קשר של סיפורים והומור והיה להם לעזר ועצה.

נזכרו לברכה בתוכנו.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

 • מכתב לח' ליזר

  17.10.48

  לח' ליזר רב שלומות!

  תתמה בודאי למכתבי זה, לכן אסביר לך מיד מה הניעני לכתיבתו.

  אנו זקוקים למכונת כתיבה בהנהלת החשבונות, ובארץ אין להשיג כעת מכונה עברית. רומנובסקי הביא איתו עם שובו הביתה מכונה, אך היא היתה מיועדת כמתנה לביה"ס. אם כי, לדעתי, ביה"ס אינו זקוק ביותר למכונה, לא רצינו להילחם על זאת, ולפי עצתו של רומנובסקי הנני פונה אליך בבקשה להתעניין בכמה צריכה לעלות מכונה לא גדולה ואיך אפשר להעביר את הכסף אליך.

  לפי רומנובסקי, יש לקנות מכונה לא עברית, כמובן, ובמשרד המרכזי יגידו לך איך לשנות את האותיות הלטיניות לעבריות. ישנו בחור אחד מומחה לעבודה זאת, הנכנס לעתים למשרדכם, והוא שעשה גם בשביל רומנובסקי את השינוי במכונה. ובאם הוא כבר יצא הרי אפשר להשיג בנקל מומחה כזה. יש, כמובן, להשגיח שהעבודה תֵעשה בסדר ולבחון את המכונה אם כל האותיות פועלות כסדרן. במכונה שהביא רומנובסקי אין להבדיל בין "ה" ל"ח". תתייעץ עם מישהו המבין בזאת והודיעני מיד.

  אני מניח שכעת יוצאים הרבה אנשים ארצה ואפשר על-ידי מישהו לשלוח אותה, כי אין לשלוח אותה במטען הכללי. רומנובסקי ארז אותה בצורת מזוודה והחזיקה בידיו.

  מה אצלנו? קשה, כמובן, במספר שורות למַצות את הכל, ולו העיקר אפילו. אני מניח שיש לכם אינפורמציה מלאה על הכל. הארץ עומדת כעת במזל של גיוסים. רק אתמול יצאו מאיתנו 21 איש ויתכן שעוד יומיים נצטרך להוסיף. רוב חברי הגרעין עברו כבר לנקודת התישבותם, ומצב העבודה כזה שעל חברי סידור העבודה להחליט תמיד איזה ענף יש לקצץ, לבטל, לדחות, ולא איך לסדר או להוסיף אנשים.

  הגיעה אלינו חברת נוער מיוצאי תורכיה במקום חברת "דרור" שיצאה לפני מספר חודשים. אך המצב די קשה. לאור המצב הכללי, הרי יש לציין ביחוד את ההטרדות הרציניות מצד המצרים, ויש חשש שזוהי התחלה להתקפה מצידם, והפעם "הרעה תיפתח מהדרום" ולא מהצפון…

  אינני בטוח אם אמנם מכתבי יגיע אליך, לכן לא ארחיב את הדברים הפעם, אך אם אקבל ממך תשובה הרי אענה לך ברצון, ובאם יש לך עניין מיוחד במשהו, כתוב ואשיבך.

  אצלי באופן אישי אין כל חדש. הנני מרגיש את עצמי הרבה יותר טוב. מתחיל בהכנות למאזן תש"ח. יונה מטפל בהכנת מאזן הפחחיה, ובכל פעם בהיתקלו במשהו הקשור בשנה הקודמת הוא אומר: "צריך לשאול את לייזר"…

  אני רואה את בנך לעתים קרובות ושואל עליך. לדעתו אתה לא תישאר עוד זמן רב בחו"ל. הוא התבגר מאוד, רחב וגבה – בחור כהלכה!

  אסתפק בזאת הפעם ואאחל כל טוב לקראת השנה החדשה (אפשר לברך עד הושענה רבה), ובכלל לברך אף פעם לא מאוחר….

  שלום ולהתראות בקרוב.

  ל. קיגל