מנחם פלג

29/06/1933 - 19/11/1993

פרטים אישיים

תאריך לידה: ה' תמוז התרצ"ג

תאריך פטירה: ה' כסלו התשנ"ד

ארץ לידה: פולין

שירות בטחון: נח"ל, שריון

מחזור / חברות נוער: ו

מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: עדנה פלג

מנחם פלג

מנחם נולד בעיירה וולומין שבפולין כ-30 ק"מ מעיר הבירה ורשה. הוא נולד כבן זקונים להוריו אברהם ופסיה פינגריץ, אחרי שלושה בנים ששניים מהם היו תאומים. הוא התייתם מהוריו והופרד משלושת אחיו בשנת 1942 בהיותו בן 9 ושרד את השואה לבד. אמו נפטרה ממחלה קשה ואביו נעלם זמן קצר לפני חיסול הגטו. עד שנת 1944 הסתתר מנחם אצל משפחת איכרים פולנית ועם שחרור פולין על ידי הרוסים הועבר לבית יתומים.
ב-1.5.1946 עלה לארץ ישראל כשהוא בן 12 ו"אומץ" על ידי משפחת פלד בקיבוץ יגור. יאיר פלד היה האח הבכור במשפחת פלד, ואחריו היו רוחיק, יודקה ואיה.
זכרון ילדות של מנחם קשור להחלטה באו"ם על הקמת מדינת ישראל. הוא סיפר לנכדו: "עם החלטת האו"ם ב-29 בנובמבר 1947 על הקמת המדינה, היינו בני 14 שנים והיינו שומרים ביגור על מגדל המים כדי לקבל הודעות בקשר מורס מישובים שכנים. עם הכרזת המדינה, היינו מעין כוח עזר. עזרנו למשל בכל מיני עבודות סיוע להכנת ההתקפה של ההגנה וצה"ל על ישובים ערביים בסביבה (תל-חנן), מתקפת הדרוזים על רמת יוחנן וכמו כן עזרנו בבניית מקלטים ביגור."
את שרותו הצבאי החל מנחם בנח"ל בטירונות ובקורס מכי"ם. עם סיום קורס הקצינים הוא עבר לשריון. כפי שהעיד, לא הוא בחר את המסלול הצבאי שלו אך בסופו של דבר הוא היה לשביעות רצונו.
מנחם הכיר את אשתו לעתיד – עדנה – בבית גוברין לשם נשלח מיגור במסגרות עזרה לקיבוצים צעירים. ב-14.7.1959 נישאו עדנה ומנחם ביגור ונולדו ילדיהם – עומר, רונן ועידו.
בחייו עסק מנחם בסיוע וקידום ייצוא (במיוחד ייצוא בטחוני) ממדינת ישראל לארצות אמריקה הלטינית (אמל"ט) במיוחד לונצואלה.

מנחם נפטר ב-19.11.1992

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים