נחמיה ברנשטיין

09/09/1910 - 28/03/1980

פרטים אישיים

תאריך לידה: ה' אלול התר"ע

תאריך פטירה: י"א ניסן התש"מ

ארץ לידה: ליטא

תנועה ציונית: החלוץ, צעירי ציון צ.ס.

עבודה: בניין

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: אסתר ברנשטיין

נחמיה (נחמק'ה) ברנשטיין

נחמק'ה נולד בשנת 1910 בעיר וילקובישקי, עיר מחוז במדינת ליטא, במשפחה מושרשת שם מזה כמה דורות. כיהדות ליטא כולה, שרובה ציונית הייתה ומושרשת בתרבות העברית, הקימו גם יהודי עיירה זו בית-ספר יסודי עברי וגימנסיה עברית מיסודה של "תרבות". נחמק'ה למד בבתי-ספר אלה ובהם קיבל את חינוכו הציוני. באגודה לספורט "מכבי", שבה היה חבר, עסק בהתלהבות בהתעמלות ובעיקר הצטיין בהתעמלות על מכשירים כ"מקבילים", "מתח" וכו'. גם הרכיבה על האפניים הייתה חביבה עליו והוא השתתף בתחרויות ובמסעות למרחקים ארוכים.
נחמק'ה היה חבר במפלגת צ.ס. (ציונים סוציאליסטיים) וכן ב"החלוץ" וכחבר הסתדרות זו עלה לארץ. את ראשית צעדיו בארץ עשה בחיפה בעבודות בניין ונכבש למקצוע, ומאז גם כאשר מעטים היהודים שנותרו בענף זה – לא עזב אותו, כפועל מקצועי ולאחר מכן כמנהל עבודה. שנים רבות היה נחמק'ה הרוח החיה בקבוצת הבניין ביגור כבנאי וכמרכז, ובניינים רבים העומדים במשק מעידים על חלקו, מסירותו ויכולתו המקצועית הרבה בהקמתם. עבודת הבניין לא הייתה לו טכנית בעיקרה. הוא השקיע בה את נפשו ומרצו וזכה להערכתם הרבה של אלה שעבדו אתו.
נחמק'ה היה בעל מזג נוח וטוב לב. ישר, אוהב לעזור, קושר קשרים אישיים וטובים עם חברים וזוכה לאהדה. היה שלם עם דרכו הקיבוצית. הוא התעניין בתחומים רבים וגם כאשר חש ברע לא ויתר על קריאת עיתון או ספר והאזנה לרדיו או צפייה בטלויזיה. רצה לדעת הכל על הנעשה במשק. כבעל מסור וכאב אוהב הייתה מחשבתו נתונה תמיד למשפחתו. במשך תקופה ארוכה סבל ממחלתו וידע את מגבלותיו, אך השתדל שלא להדאיג את בני המשפחה.
לאחרונה, כאשר קשתה עליו מחלתו, חש שהוא מאבד את הקשר עם החברים, שהיה כה חשוב לו, ובכל רגע שיכול היה יוצא לפגוש אנשים ולשוחח עמם.

נדם לבו של חבר צנוע.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים