סנדר חזן

15/05/1918 - 15/10/2006

פרטים אישיים

תאריך לידה: ד' סיון התרע"ח

תאריך פטירה: כ"ג תשרי התשס"ז

ארץ לידה: ליטא

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: צפורה חזן

אחים ואחיות: אתל חזן, פנינה ויסברון

סנדר חזן

סנדר נולד בשנת 1918 בקובנה שבליטא למשפחה דתית עם שישה ילדים. אביו היה מורה בבית הספר ליתומים של קובנה ואמו עסקה בגידול הילדים. בשנים שלפני מלחמת העולם השנייה הצטרף סנדר למחתרת הקומוניסטית ובהמשך לצבא הרוסי. אחותו הינדה עלתה לארץ בשנת 1933 במסגרת תנועת נוער ציונית, השתקעה ביגור ובהמשך עברה לקריות ונפטרה בעשור הקודם. אביו חנן נפטר טרם המלחמה ואמו רחל נספתה בגטו. אחיו משה ואחותו ינטל יחד עם כל משפחתם נרצחו ע"י הנאצים. פנינה ואתל אחיותיו שרדו את המלחמה, עלו ארצה והשתקעו ביגור עד פטירתן.
עם הכיבוש של ליטא אבא סנדר היה תחילה בגטו קובנה, ובהמשך גורש למחנה העבודה האכזרי בדכאו, גרמניה. בסמוך לשוך המלחמה וכיבוש דרום גרמניה על ידי הצבא הרוסי, החלו הנאצים בהשמדה של הנותרים במחנה העבודה. אבא הצליח יחד עם מספר אסירים נוספים לברוח מהמחנה זמן קצר לפני ה"טיהור" הסופי שנערך ע"י הנאצים במקום.
עם תום המלחמה, בשנת 1946, עלה אבא ארצה באניית מעפילים, נעצר ונכלא במחנה המעצר בעתלית. לאחר שחרורו מעתלית השתקע ביגור והתאחד עם הינדה, פנינה ואתל אחיותיו. זמן קצר לאחר מכן במהלך ה"שבת השחורה" הוגלה על ידי הבריטים לרפיח לכשלושה חודשים.
מרבית שנותיו בקיבוץ עבד בחברת תנובה ובהמשך בחדר האוכל של הקיבוץ.
בשנת 1968 נשא את צפורה לאשה והפך לאב לשני ילדיה מנישואיה הראשונים: שבתאי שהיה בן 7 ובלהה שהייתה בת שלוש. בהמשך נולדו רון, שי ואורלי.
בשנים האחרונות חלה החמרה במצב בריאותו וביום ראשון הלך לעולמו בגיל 88.
אבא היה איש מופנם, צנוע והקדיש את כל המחצית השנייה של חייו למשפחה במסירות ואהבה אין קץ ומבלי שביקש לעצמו כלום. אהב ספר, מוזיקה קלאסית וחזנות והיה קשוב לחדשות ולספורט.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים