פישל גלבלום

10/01/1874 - 06/11/1952

פרטים אישיים

תאריך לידה: כ"א טבת התרל"ד

תאריך פטירה: י"ח חשון התשי"ג

ארץ לידה: פולין

שנת עליה: 1933

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: שיינדל גלבלום

אור ליום אתמול, י"ח חשון תשי"ג, קרוב לשעה 4 בלילה, נפטר ר' פישל גלבלום ז"ל, אבי חברתנו יוכבד גלבלום-פרידמן. הובא לקבורות אתמול, בן 78 היה במותו.

נולד בשנת 1874 בעיר סמיטיץ, פולין. שנות נעוריו בילה בלודז' ואחר חתונתו עבר לגור בוורשה העיר, שם הקים בית-חרושת לכלי כתיבה – עפרונות וסרגלים – והיה לו על זה מונופולין לכל פולניה. מונופולין זה היה קיים עד 1914, עד שנת פרוץ מלחמת העולם הראשונה. עסקי בית החרושת התנהלו ע"י בעל-מקצוע, ואילו ר' פישל ז"ל היה מוסר רוב זמנו לתורה. בר-אוריין היה, למדן ואוהב תורה לשמה.

לאחר שילדיו, חברתנו יוכבד ובנו שלמה המתגורר בתל-אביב, עלו ארצה לא מצא טעם בהמשך ישיבתו בגולה ובשנת 1933 עלו אף הוא ואשתו שינדל ז"ל, שהיום מלאה שנה למותה, ארצה והשתקעו ביגור.

ר' פישל ז"ל היה אדוק מאד בתורה וקפדן בשמירת מצוותיה, אולם יחד עם זה חונן בגישה סובלנית כלפי הזולת. איש רודף שלום היה מטבעו ולשקט הפנימי שלו הייתה השפעה מרגיעה על כל הסובבים אותו. ר' פישל ז"ל היה נתון כולו לתורה, ואפע"פכ היה רגיל לומר, שאין היום מספיק ללמוד וקיום המצוות. יחד עם זה היה בקשרים עם חברים רבים וילדים.

סערת לבו גברה עם התקרב יום השנה לפטירת אשתו, שחל כנאמר לעיל, היום. הוא הזמין כל קרוביו לגילוי המצבה, אולם לבו לא עמד לו, והקרובים באו כבר להלוויתו.

עוד ביום ד' בערב הלך לחדר האוכל של ההורים, שוחח עם חברים ובילה בחברת בני משפחתו, אולם בלילה, אור ליום ה', בשעה שלוש וחצי הרגיש פתאום ברע. בני משפחתו הוזעקו אליו מיד, אולם ההתקפה לא הרפתה ממנו וכעבור רגעי האבקות אחדים יצאה נשמתו בנשיקה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים