פרומה פלקס

10/10/1910 - 08/06/1991

פרטים אישיים

תאריך לידה: ז' תשרי התרע"א

תאריך פטירה: כ"ו סיון התשנ"א

ארץ לידה: ליטא

עבודה: מטבח, מתפרה

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

בן/בת זוג: זאב פלקס

בנים ובנות: רחל קינן

נינים ונינות: אסף קינן, עדי קינן

פרומה פלקס

פרומה, כדברי השיר של יורם טהרלב

פרומה מגדלת גלדיולות
אביגיל ציניות
וסונקה גרברות
וכל אחת פותחת ממטרה ביום אחר
ותמיד אני נרטב כשאני עובר.

פרומה נולדה בשנת 1910 בעיר קרוז' אשר בליטא. הייתה אחת מתוך שבעה אחים ואחיות. חיי ילדותה זכורים לה כשנים טובות ומאושרות בעיקר בגלל ההרמוניה ששררה בין בני משפחתה.
עם עליית היטלר לשלטון, פרומה בשנות העשרים לחייה, מחפשת אפשרות ללימודי מקצוע, נתקלת בסימנים ראשונים של אנטישמיות ואינה מצליחה להתקבל ללימודים בגלל יהדותה. ליטא של אז הייתה שטופה בגל ציוני אדיר ופרומה הולכת להכשרה שמכינה אותה לעליה לישראל, וכבר יודעת עברית על בוריה. פרומה נפגשת עם ולוולה בהכשרה ומתרקמת ידידות, השניים עולים על אניה שתביאם לישראל ויחדיו יורדים ופוגשים את יונה קלמנטינובסקי ז"ל בנמל, והוא מפנה אותם ליגור.
מקום עבודתה הראשון של פרומה היה מטבח ילדים וכבר בו התבלטה בחריצותה ובטוב לבה. לימים עברה לעבוד במתפרה, מקום בו התמידה עד לפרישתה מטעמי בריאות.
כל שנות חייהם של פרומה וולוולה היו חיים הרמונים של כבוד, מסירות ואהבה עד אין קץ. פטירתו של ולוולה הותירה את פרומה בודדה להתמודד עם בעיות בריאותה, וחסרונו בחיי היום יום שלה היה מורגש מאוד אצלה. מצב בריאותה התרופף ועברה לגור בבית אחוה, בו קיבלה טיפול חם ומסור. מידי יום הייתה הולכת ל"אגרטל" לעסוק בעבודות יד שונות, בעיקר התרכזה בתפירת כדורי משחק לילדים קטנים ובעיצוב פרחי בד אומנותיים שהוצמדו לכריות.
ביתם של פרומה וזאב היה חם וידידותי גם לחבריהם, בעיקר לקבוצה הליטאית אשר ביגור. אזור הבית, הספסל והגינה היו מקומות מפגש אשר פיתחו יחסי ידידות ותמיכה הדדיים.
אסתרקה ורוחהלה, שתי בנותיהם של פרומה וולוולה העניקו להם נכדים ונינים אוהבים ומסורים שעם השנים היו למרכז חייהם, ויצרו עמם קשרים צעירים ברוחם, עם אהבה והומור.
נזכרך פרומה באהבה.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים