רחל שולנר

05/06/1914 - 05/05/1983

פרטים אישיים

תאריך לידה: י"א סיון התרע"ד

תאריך פטירה: כ"ב אייר התשמ"ג

ארץ לידה: פולין

עבודה: מחסן בגדים

מקום קבורה: יגור

מסמכים

לא מצורפים מסמכים

משפחה

רחל שולנר

נולדה: 5.6.1914
נפטרה: 5.5.1983

רחל נולדה בעיירה רוקיטנה שבפלך ווֹהלין – אז חלק מפולין. את השכלתה רכשה בבי"ס פולני בעיר. בתקופת מלחמת העולם השניה נפוצה משפחתה. רחל הצעירה איבדה את הוריה ואחיותיה. אמה ושתיים מאחיותיה נספו בשואה ורחל, שברחה אל היערות מפחד הצורר, מצאה שם את אביה, ויחד המשיכו במנוסתם ביערות פוליסיה. בתוך כך נפטר אביה ורחל תעתה בודדה עד אשר פגשה בחבורת פרטיזנים, וביניהם מוטל בן עיר מולדתה אותו הכירה עוד לפני המלחמה. הפרטיזנים הצילוה, ולאחר המלחמה נישאו רחל ומוטל. הזוג הצעיר התחיל את דרך נדודיו באירופה המשוחררת. בתחילה אל מחנות העקורים בגרמניה, משם בדרכי "הבריחה" לאיטליה, ועד להפלגתם ארצה באניית המוסד לעליה ב' "שבתאי ליז'ינסקי". האניה אמנם הצליחה להבקיע אל החוף אך הבריטים סגרו עליה ונטלו את המעפילים, וביניהם רחל ומוטל, לאי הגרוש – קפריסין. עם פתיחת שערי קפריסין הגיעו השניים לחופי הארץ ובאותה שנה, 1947, הצטרפו ליגור, כאן גדלה משפחתם ונולדו שני בניהם, ולא היה קץ לאושרה של רחל שראתה תגמול ופיצוי על סבלותיה.

לא ארכו הימים ומצב בריאותה החל להתדרדר, אבל רחל לא נכנעה למחלתה. למרות מכאוביה וסבלה נשאה את משא גורלה בגבורה ובאומץ והעניקה את כל שיכלה למשפחתה, לבניה ולנכדיה אותם כל כך אהבה. הם שעודדוה להמשיך להיאבק גם ברגעים הקשים שעברו עליה.
למרות מצבה הקשה, היתה רחל קמה מדי יום בנאמנות אדוקה למלא את יום עבודתה, ושום מכשול או נכות לא עמדו בדרכה להגיע אל המחסן ולהיות בין חברותיה לעבודה. ללא קובלנה, ללא טענות, תוך שמירה קפדנית על צלם אנוש נשאה את מחלתה האנושה עד יומה האחרון.

אשה ואם אמיצה שהעניקה כל כך הרבה חום ואהבה לאוהביה.

יהי זכרה לברכה בתוכנו.

סיפורים

לחצו על הכותרת על מנת לקרוא את הסיפור

לא קיימים סיפורים